2. 9. 2013

Velik uspeh lipicancev na svetovnem prvenstvu v vožnji vpreg

Na svetovnem prvenstvu v vožnji dvovpreg, ki se je 1. septembra zaključilo v slovaški državni kobilarni Topol'čianky, je slovenski voznik Miha Tavčar z lipicancema Conversano Samira in Conversano Wera dosegel najboljši rezultat v zgodovini slovenskega vprežnega športa.

Osvojil je 11. mesto v individualni razvrstitvi svetovnega prvenstva, ljubitelje vprežnega športa pa je še posebno navdušil s četrtim mestom v spretnostni vožnji in desetim mestom v maratonu. Miha Tavčar, ki nastopa za Konjeniški klub Lipica, je bil na svetovnem prvenstvu najuspešnejši med vozniki, ki nastopajo z lipicanci. Zato je prejel posebno nagrado Mednarodne lipicanske zveze (LIF).

Ob vrnitvi domov je z zadovoljstvom povedal: »Občutki so enkratni. Ko na svetovnem prvenstvu dosežeš tak uspeh, je zelo lepo. 11. mesto na svetovnem prvenstvu – ta rezultat me je zelo presenetil, enako tudi četrto mesto v spretnostni vožnji. Zmagal sem tudi med lipicanskimi pari, tudi to je velik uspeh.«

Svoja lipicanca Conversano Samira in Conversano Wera, ki sta bila zrejena v Kobilarni Lipica in sta se na svetovnem prvenstvu izkazala kot zelo zanesljiva partnerja, je pohvalil: »Na tekmovanju sta še boljša kot na treningih. Vedno znova me presenečata, sedaj pa sta potrdila, da sta najboljši lipicanski par na svetu.« Z njima je Tavčar izboljšal svoj najboljši - in obenem tudi najboljši slovenski - rezultat na svetovnih prvenstvih, to je 42. mesto s svetovnega prvenstva v francoskem Contyju leta 2011.

Svetovno prvenstvo 2013 v Topol'čiankih je bilo za Slovenijo prelomno tudi zato, ker je slovenske barve prvič zastopala ekipa. Osvojila je 15. mesto in za seboj pustila tudi države z veliko daljšo tradicijo v vprežnem športu. Poleg Tavčarja sta bila člana ekipa lipiški voznik Mitja Mahorčič in član Konjeniškega kluba Lipica Klemen Turk. Mahorčič je tekmovanje zaključil na 51. mestu, Turk pa s svojimi lipicanci ni uspešno prestal veterinarskega pregleda pred začetkom tekmovanj.

»Odličen uspeh na letošnjem svetovnem prvenstvu z rekordno udeležbo tekmovalcev pomeni ponovno potrditev kakovosti slovenske reje lipicanca,« ocenjuje strokovni vodja Kobilarne Lipica mag. Janez Rus. V.d. direktorja Kobilarne Lipica dr. Boštjan Bizjak čestita uspešni ekipi, tekmovalci pa se zahvaljujejo Kobilarni Lipica in vodji ekipe Bojanu Polšaku za podporo.

Vsi rezultati in startne liste so objavljeni na spletu.